۱۳۸۷ آبان ۱۲, یکشنبه

روح الهي

اكنكار چيست ؟
اكنكار، دانش باستاني سفرروح يك شاه راه مستقيم براي رسيدن به خداشناسيست. جهان هاي آسماني فراسوي ديد آدميان قراردارند .ولاکن همانقدر واقعي هستند كه زميني كه برآن قدم برمي داريم . سفينه ها فضايي قرن بيستم آدمي را به سوي مرزهاي شگفت انگيز فضا پرتاب مي كنند .اما تكليف كيهان هاي درون چيست؟متاسفانه اين اقاليم همچون سياه چاله اي درپس ابهام وراز باقي مانده اند .سرعتهاي برق اساي امروز فرصت زيادي براي اين سوال باقي نمي گذارند من دراين دنيا چه مي كنم ؟ جستجوي ما براي عشق حكمت وآزادي تا بدينجا بيشتر راه بيهودگي پيموده است .آنگاه چشمانمان به واژه افسونگر سفرروح مي افتدآيا شهامت اين اميد واري راداريم سفرروح وسيله اي است كه قديسين بزرگ هميشه به كارگرفته اند تا اسرار اقاليم خدا را هنگام به سربردن دركالبد جسماني بيابند .امروزه جهانهاي الهي دوباره مسافرين خسته وبي قراررا به خود مي خوانند .تمام آنچه آدمي براي اين اقدام نيازدارد عبارت است ازيك نقشه راهنما ويك قلب مشتاق . اكنكا ركليد جهان هاي اسرارهمان نقشه است اما اشتياق وكنجكاوي سهمي است كه خواننده بايد ازخود بگذارد. جهان به سرعت به مهم‌ترين مقاطع تاريخ نزديك مي شود .بهره گرفتن ازاين دانش باستاني دراين برهه بي نهايت ضرورت دارد. همگي براي سفر ه جهانهاي اثيري علي ذهني وروح آماده شويد پرواز هم اكنون آغازمي شود خوش آمديد.
اِکَنکار طریقت قدیمی است که در حدود سال ۱۹۶۵ از حالت پنهانی در آمد. بنیانگذار این طریقت پال توئیچل بود. مرکز این طریقت در شهر چن‌هسن در ایالت مینه‌سوتا در آمریکا است.
افزودن نکته اي لازم است و ان اينکه سري پال توئيچل از سوي نظام وايراگي مامور احياي طريقتي باستاني گشت که ان را به نام باستاني اکنکار به جهانيان معرفي کرد.اکنکار ربشه اي باستاني دارد که در عصر حاضر از خفا به عيان رو کرد.معناي ان همکاري با خداوند مي باشد.
پیروان این طریقت معتقدند که اکنکار دانش باستانی سفر
روح است. مقوله‌ای درباره انعکاس آگاهی درونی است که از میان وضعیت‌های تحتانی به وضعیتهای شعفناک و نشئه‌آور الهی سفر می‌کند.
این عمل از طریق دسته‌ای از تمرینات معنوی انجام می‌گیرد که پیروان این علم از آن آگاهند.
اكنكار بر ارزش تجربيات معنوى به عنوان طبيعى‌ترين راه بازگشت به سوى خداوند تاكيد دارد.
اين راه به شما مى‌آموزد كه چگونه براى افزايش آگاهى و لذت بردن از آزادى معنوى به درونتان بنگريد و گوش فرا دهيد.
توسط آموزشها و تمرينات معنوى اكنكار خواهيد توانست يك زندگى شاد، پر ثمر و متعادل داشته باشيد و همچنين به اكتشاف جهانهاى معنوى خداوند بپردازيد. همچنين آموزشهاى اكنكار بر دو ويژگى روح مقدس يعنى نور و صوت تاكيد دارد و توسط اين آموزشها خواهيم توانست با نور و صوت خداوند ارتباط برقرار كنيم و آنرا ببينيم و بشنويم. با بهره بردن از آموزشهاى اكنكار و تمرينات معنوى آن خواهيم توانست حضور روح مقدس را در زندگيمان تشخيص دهيم و مى‌آموزيم كه ما روح هستيم، بارقه‌اى از خداوند كه براى كسب تجربيات معنوى به اين دنيا فرستاده شده‌ايم. و همينطور كه شكوفايى معنوى حاصل مى‌كنيم، مى‌آموزيم كه عشق خداوند را از طريق خدمت به ديگران بيان كنيم.
اعتقادات اصلی اکنکار
روح ابدی و هویت حقیقی فرد است
روح وجود دارد زيرا خداوند عاشق آن است.
روح در سفری برای شناخت خود و خداست
شکوفایی معنوی می‌تواند با تماس آگاهانه با اک(روح مقدس) تسریع شود
این تماس می‌تواند در طی
تمرینات معنوی اک و با راهنمایی ماهانتا،استاد حق در قيد حيات حاصل شود
ماهانتا، استاد در قید حیات اک رهبر معنوی اکنکار است
تجربه و آزادی معنوی در این زندگی برای همه میسر است
شما می‌توانید به طور فعالانه
جهانهای معنوی را از طریق سفر روح، رویاها و روش های دیگر مورد بررسی قرار دهید .
برخي پرسشهاي متداول
- آیا اکنکار ادعا می کند که تنها راه به سوی خداوند است؟ راههای زیادی به سوی خدا هست، و اکنکار یکی از آنهاست. با این وجود، اکنکار مدعی است که مستقیم ترین مسیر به سوی خداوند است.
سوال از يك اكيست: راه مستقيم به سوي خداوند راهي است كه از سوي خود خداوند باشد. اين راه نيز توسط پيامبران ارائه مي شود. پيامبران با ارائه معجزه به ما مي فهمانند كه از سوي خدا آمده اند. ماهانتا ، سري هارولد كلمپ و ساير رهبران اكنكار چه دليل و معجزه اي دارند كه از سوي خداوند آمده اند؟ صرف يك ادعا نمي تواند پذيرفتني باشد.
پاسخ یک محقق (غیر اکیست): رهبران اکنکار ادعای آوردن یک دین جدید نکرده اند. اکنکار یک دانش باستانی است که خواستگاه آن کاملا مشخص نیست و پال توئیچل آن را در عصر جدید دوباره به جهان عرضه کرد. البته ظاهرا در کشورهای آسیایی گسترش بیشتری داشته چرا که اساتید اکنکار در عصر جدید برای اولین بار در آسیا با این مکتب آشنا شده اند. با این حال اساتید اکنکار از قدرتهای روحی و معنوی برخوردار هستند٬ اگرچه نمیتوان اسم معجزه بر آن گذاشت.
- آیا اکنکار از هندوستان آمده است؟ آموزشهای اکنکار از سپیده دم زمان به شکلهای مختلف در این سیاره بوده اند. هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که زادگاه آنها است. به هرحال این آموزشها به ندرت آشکارا و عمومی تعلیم داده شده اند، همچون از زمانی که بنیان گذار اکنکار، پال توییچل، آنها را در میانه قرن بیستم به شکل نوینی به ارمغان آورد.
سوال از يك اكيست: به چه دليل مي گوييد پال توييچل آن ها را بنيان گذاشته . شما از يك سو ادعا مي كنيد اكنكار دانش باستاني است و از سوي ديگر مي گوييد چند دهه از تاسيس آن بيشتر نمي گذرد. به اين مي گويند يك بام و دو هوا. عقيده مندان به اكنكار نمي توانند كپي برداري توييچل از تك تك عقايد هندوئيسم را ناديده بگيرند از تناسخ گرفته تا ساير باورها. به راستي به اين سوال پاسخ دهيد كه اكنكار تناسخ را از كجا آورده است؟
پاسخ یک محقق (غیر اکیست): پال توئیچل بنیان گذار اکنکار نیست. فقط به عنوان یکی از رهبران اکنکار در عصر جدید به آن مسیری نو بخشیده و آن را از در جهان گسترش داده. و در باره تناسخ اگر دفت کنید ادیان بسیاری به تناسخ اعتقاد دارند و اصولا ادیان یا به تناسخ اعتقاد دارند یا ندارند. علی الخصوص در آسیا عقیده بر تناسخ خیلی رایج است.
- آیا اعضای اکنکار استاد زنده اک را نیایش می کنند؟ اعضای اکنکار احترام عمیقی برای استاد زنده اک قائلند، اما او را نیایش نمی کنند. تمامی استادان اک وابستگی و دلبستگی احساسی به یک شخصیت را منع می کنند.
سوال از يك اكيست: اگر اين وابستگي احساسي منع شده است ، پس چرا تمرينات معنوي اك پيوسته بر ايجاد اين رابطه عاطفي تاكيد مي شود؟
پاسخ یک محقق (غیر اکیست): هیچ چیز نباید از اعتدال خارج شود.
- چه کسی استاد زنده اک را تعیین می کند؟ استاد زنده اک به‌وسیله سوگماد (خداوند) انتخاب می شود. هر استاد زنده اک جانشین خود را تربیت می کند.
- استاد زنده اک در حال حاضر کیست؟ (2006) استاد زنده اک در حال حاضر سری هارولد کلمپ است. او در سال 1981 ماهانتا، استاد زنده اک گردید.
- چه تعداد طبقه (سطح) وجود دارد؟ بیشمار طبقه و زیرطبقه وجود دارد. جهانهای پایین شامل سطوح فیزیکی(مادی)، اثیری(اختری)، علی(سببی)، ذهنی و اتری هستند. نخستین سطح فراتر از جهانهای پایینی به عنوان طبقه روح شناخته می شود. به همین ترتیب سطوح بسیاری بالاتر از آن وجود دارند.
- آیا سفر روح مشابه سفر اثیری است؟ خیر. سفر اثیری روشی پر زحمت و محدود برای ترک بدن است. یادگیری سفر روح ساده تر است و به طریق کاملاً متفاوتی عمل می کند، یعنی گسترش آگاهی فرد با نور و صوت خداوند. سفر اثیری محدود به طبقه اثیری است، درحالیکه سفر روح می تواند در تمامی سطوح تا طبقه روح صورت گیرد.
- آیا خلاص شدن از شر همه کارمای فرد در یک زندگی امکان پذیر است؟ بله. برنامه رهاسازی که توسط استاد زنده اک سرپرستی می شود دانشجو را قادر می کند که کارمای خود را پشت سر بگذارد و همینجا در روی زمین، پیش از آن که به جهان بعدی نقل مکان کند، آموزش خویش را تکمیل نماید. بیشتر این تسویه حساب کارمیک در حالت رویا رخ می دهد، گاهی یکباره در چندین سطح. این مزیتی بزرگ برای همه کسانی است که در پی بناکردن پایگاهی در جهانهای رفیع خداوند هستند.
- آیا اکنکار زندگی مرا ساده تر می کند؟ هدف اکنکار این است که به شما کمک کند تا رابطه کاری نزدیکتری با روح القدس ایجاد کنید. این، درک، خرد، عشق، و دسته ای از ابزارهای معنوی را در برخورد با موقعیت ها و مبارزات زندگی فراهم می کند.
- آیا اکنکار افراد روحانی دارد؟ اگر چنین است، آنها چگونه واجد شرایط می گردند؟ اعضایی که به وصلهای بالا رسیده اند - پنجم و بالاتر - ممکن است صلاحیت فرد روحانی اکنکار را پیدا کنند. پرورش معنوی برای چنین جایگاهی عموماً پانزده تا بیست سال طول می کشد. افراد روحانی اکنکار دسته ای از اعمال معنوی را اجرا می کنند و داوطلبانه و بدون درخواست پاداشی در اجتماع خدمت می کنند.
- آیا اکنکار قصد دارد که سبب ایجاد صلح جهانی گردد؟ استادان اک به دانشجویانشان یاد آور می شوند که جهان فیزیکی آمیخته ای از بسیاری از انواع تجربیات با روح هایی با درجه کمال متفاوت است. خداوند آن را اینگونه طراحی کرده است. اکنکار تنها قصد دارد که به روح در سفر بازگشتش به سوی خداوند یاری رساند.
- آیا اکنکار شاخه ای از یک آیین دیگر است؟ خیر. درحالیکه ممکن است محققین درباره قدمت آن بحث کنند و به نتایج متفاوتی برسند، بنیان های اکنکار ریشه در روزگار باستان دارند. استادان اک در هر قسمتی از جهان در مراحل مختلف تاریخ فعالیت کرده اند و در تکامل بسیاری از راه های مذهبی دیگر موثر بوده اند.
- آیا اکنکار قوانین یا محدودیتهایی چون دستورالعمل و راهنمای پوشیدن لباس یا رژیم غذایی دارد؟ قوانین یا محدودیتهایی از این نوع در اکنکار وجود ندارد. با این وجود، از دانشجویان انتظار می رود که بالاترین سطح استاندارد اخلاقی و رفتار فردی را مورد ملاحظه قرار دهند. کشیدن سیگار و نوشیدن الکل منع شده اند. استفاده از مخدرها و داروها (drugs)، مگر برای معالجه پزشکی، به عنوان گامی به عقب در رهایی معنوی فرد نگریسته می شود و به شدت منع گردیده است.
- آیا اکنکار با سقط جنین یا همجنس بازی مخالفت می کند؟ اکنکار می آموزد که روح ابدی و فناناپذیر است و اینکه روح اینجا بر روی زمین است تا تجربه کسب کند. اکنکار موضوعاتی از قبیل سقط جنین، طلاق، یا گرایش جنسی را به عنوان تصمیماتی شخصی در نظر گرفته و به عنوان یک سازمان نظری نمی دهد.
- آیا اکنکار کتاب مقدسی دارد؟ بله. آن به عنوان «شریعت-کی-سوگماد» شناخته می شود که به معنی "راه جاودانی" است، و شامل حدودا دوازده جلد می باشد. دو جلد نخست منتشر شده اند، درحالیکه بقیه ممکن است در طبقات درونی مورد کنکاش قرا گیرند.
- آیا هزینه پیروی از اکنکار زیاد است؟ خیر. اکنکار مبلغی اهدایی برای عضویت همراه با هر سال عضویت درخواست می کند که مبلغ پیشنهادی در کشورهای توسعه یافته 130 دلار برای اشخاص یا 160 دلار برای خانواده، و در کشورهای در حال توسعه 50 دلار برای شخص یا 75 دلار برای خانواده است. (2006)
- آیا می توانم اکنکار را به تنهایی در خانه خودم مطالعه کنم؟ بله. برخی از اعضا مطالعه خصوصی آموزشنامه های اک را انتخاب می کنند و ارتباط کمی با اعضای دیگر دارند.
- آیا می توانم اکنکار را بدون عضویت تمرین کنم؟ بله. ماهانتا، استاد زنده اک با تمام جویندگانی که به او برای راهنمایی و محافظت توجه می کنند از نظر معنوی کار می کند. با وجود این، وصلهای اک و برنامه های ویژه آموزشی که به وسیله استاد زنده اک تهیه می شوند تنها برای جویندگانی قابل دستیابی هستند که اکنکار را به عنوان مسیر معنوی خود انتخاب می کنند و به عضویت در می آیند.
- آیا اعضا می توانند اکنکار را به انتخاب خودشان ترک کنند؟ بله. نگه داشتن دیگران در یک مسیر خاص بر خلاف میلشان، تخلفی جدی از قوانین معنوی است.
هارولد کلمپ

هیچ نظری موجود نیست: